ÚvodObčanAktualityAktuality z městaV Plzni jednali němečtí investoři o zakázkách za miliony eur

V Plzni jednali němečtí investoři o zakázkách za miliony eur

Zahájení Sourcing Day Tschechien (foto: A. Jarošová)

Zahájení Sourcing Day Tschechien (foto: A. Jarošová)

V úterý 15. května hostila Plzeň největší tuzemské setkání českých výrobců a nákupčích významných německých firem na Sourcing Day Tschechien. Již osmý ročník akce pořádala agentura pro podporu obchodu CzechTrade. S 18 německými firmami zde vyjednávalo 94 českých výrobců o zakázkách za miliony eur.

Setkání ve Vědeckotechnickém parku v Plzni zahájil ekonomický náměstek primátora Pavel Kotas společně s ředitelem sekce služeb pro exportéry agentury CzechTrade Milanem Rážem, ředitelem jejího německého zastoupení v Düsseldorfu Adamem Jarešem a zástupcem Spolkového svazu nákupu, materiálového hospodářství a logistiky Anke Imelmann.

Zahájení Sourcing Day Tschechien (foto: A. Jarošová)

„Pro Plzeň je ctí, že právě zde se koná největší setkání německých investorů s českými exportéry v České republice. Německo je pro nás zcela klíčovou vývozní destinací. V loňském roce jsme tam z tuzemska vyvezli zboží a služby za 1,38 bilionu korun, což je téměř 33 procent celkového exportu naší země. Plzni se v poslední době velmi daří v oblasti podnikání, samotné město tuto oblast systematicky a dlouhodobě podporuje. Dokladem je skvěle fungující zdejší Vědeckotechnický park, který je téměř stoprocentně využíván a plánujeme jeho další rozšiřování,“ připomněl v úvodu setkání Pavel Kotas.

Zahájení Sourcing Day Tschechien (foto: A. Jarošová)

„Od roku 2016 se Česká republika řadí objemem vzájemného obchodu mezi desítku nejvýznamnějších obchodních partnerů Německa a loni se poprvé dostala na sedmé místo nejdůležitějších dovozců a odsunula tak Švýcarsko na osmé místo. V Bavorsku se loni čeští exportéři poprvé dostali na třetí pozici nejvýznamnějších importérů. Dá se tak hovořit o prohlubování vzájemné provázanosti obou ekonomik a růstu závislosti německých firem na dodávkách z Česka,“ okomentoval aktuální vývoj česko-německého obchodu Adam Jareš, ředitel německé kanceláře agentury CzechTrade v Düsseldorfu.

V rámci letošního ročníku Sourcing Day Tschechien se konalo více než 300 kooperačních jednání mezi českými výrobci a nákupčími z Německa. Mezi německými firmami byli i zástupci globálních koncernů Miele, výrobce spotřebičů pro domácnost s celosvětovým obratem necelé čtyři miliardy eur, či CLAAS, evropského lídra na trhu zemědělské techniky. „Německé firmy nejčastěji poptávají zejména strojírenské komponenty, nástroje, elektroniku, plasty a hydrauliku,“ dodal Adam Jareš.

Zahájení Sourcing Day Tschechien (foto: A. Jarošová)

CzechTrade je agentura na podporu exportu řízená Ministerstvem průmyslu a obchodu České republiky. Cílem agentury, která působí od roku 1997, je pomáhat českým firmám a podnikatelům proniknout na zahraniční trhy. Zájemci o spolupráci si mohou vybrat ze široké nabídky asistenčních služeb, případně sami nadefinovat jejich podobu dle svých individuálních potřeb.

Text: Adriana Jarošová


 

Zveřejněno: 16. 5. 2018, Adriana Jarošová

Tradiční akce města Plzně