Cenu 1. června převzal Václav Havel

Primátor města Plzně Pavel Rödl předal v pondělí, 1. června, na slavnostním zasedání Zastupitelstva města Plzně bývalému prezidentovi České republiky, Václavu Havlovi, Cenu 1. června. Cenu uděluje Rada města Plzně pravidelně od roku 1993 za významný přínos k objasnění a prosazení principů demokracie, svobody a spravedlnosti a za důslednou obhajobu lidských práv a svobod prostřednictvím tisku, rozhlasu a televize.

Ocenění připomíná události z roku 1953, kdy se Plzeňané otevřeně postavili proti komunistickému režimu, aby vyjádřili nesouhlas s probíhající měnovou reformou. Jednalo se o vůbec první povstání proti komunistickému režimu v tzv. střední Evropě, které však tehdejší režim utajil. Každoroční připomínka událostí roku 1953 je prostřednictvím udělování Ceny 1. června symbolickým poděkováním za statečnost, kterou občané našeho města projevili. Václav Havel převzal z rukou primátora kromě pamětního listu a zvonečku, symbolu tzv. „Dne prvého zvonění“, také věcný dar, bibliofilské vydání knihy Václava Havla Sedm úvah v originální knižní vazbě. Poté se zapsal do Pamětní knihy města Plzně.

Cena 1. června patří k nejvýznamnějším oceněním města Plzně. Uděluje ji Rada města Plzně, podnět k jejímu udělení může podat každý člen zastupitelstva nebo městského obvodu dle vlastního uvážení či na podnět občanů. Letošní ocenění Václava Havla navrhla náměstkyně primátora JUDr. Marcela Krejsová.

Fotografie z předání Ceny 1. června panu Václavu Havlovi

Držitelé Ceny 1. června

• 1993 Pavel Tigrid -  významný český spisovatel, publicista a politik, jeden z nejvýznamnějších představitelů protikomunistického exilu
  • 1994 Fero Fenič - filmový režisér, scénárista, producent