Webkamery

Cyklovýlety

 

Po památkách Plzně i pro nejmenší

  • Délka:13 km
  • Obtížnost: malá
  • Technická náročnost: nízká
  • Kudy pojedete: náměstí Republiky - Štruncovy sady  - Plzeňský Prazdroj - soutok Mže a Radbuzy - Roudná-Lochotínský park – ZOO – Kilometrovka - Kalikovský mlýn-Techmania – Sukova - nám. Míru - za nemocnicí Doudlevecká - Depo 2015 - most Milénia - Šafaříkovy sady - náměstí Republiky

První z vybraných výletů pro kola je určena těm nejmenším cyklistům a cyklistkám. Nenáročný výlet pohodovým terénem s minimálním převýšením vhodný skutečně pro všechny umožňuje obdivovat krásy Plzně. Navíc si každý může sám okruh prodloužit či zkrátit podle svých schopností, možností je mnoho. Stejně tak příležitostí k občerstvení je nespočet, a to i s venkovním sezením. Svižnou cestou kolem stadionu plzeňské fotbalové Viktorky se dostanete z centra města, podíváte se k zoologické zahradě i do Techmanie, a poté se příjemnou projížďkou kolem řeky dostane až k DEPO 2015, kde si můžete dát něco dobrého nebo se podívat na některou z výstav. Tak pozor, vyjíždíme.

Začínáme přímo v srdci města na náměstí Republiky, kde můžete obdivovat moderní zlaté kašny, gotický chrám sv. Bartoloměje, renesanční radnici a celou řadu krásně opravených historických domů. V Turistickém informačním centru vedle radnice získáte zdarma plán města a můžete si zde koupit zajímavé suvenýry. Poté už vyrážíme podél Pražské ulice do Mlýnské strouhy, odkud pokračujeme kousek po naučné stezce Údolím Radbuzy. Hned za podjezdem pod silnicí se vydáme vpravo, přičemž asi po dalších 100 m dojedeme k nádherně opravené budově sokolovny z roku 1896.
 Ještě o půl století dříve se začalo vařit pivo v měšťanském pivovaru, nyní Plzeňském Prazdroji, kam se dostaneme přes řeku po chodníku podél silnice. A hned můžeme obdivovat vstupní bránu. Bez obav projedeme areálem k Návštěvnickému centru, kde začíná lávka přes Radbuzu k fotbalovému stadionu Štruncovy sady, kde domácí Viktoria Plzeň hrála Evropskou ligu i Ligu mistrů. Za lávkou se vydáme doprava, dokud nedojedeme na soutok Mže a Radbuzy, kde vzniká Berounka.Cesta pokračuje přes lávku u malé venkovní galerie na soutoku. Ihned za ní se však vydáme o 180° zpět směrem na Roudnou kousek po polní cestě, následně po panelové, dokud nedojedeme do Luční ulice. Ta nás dovede k malé uličce U Sv. Rocha se stejnojmennou restaurací, kde je možné se občerstvit. Po pauze se vydáme pod Rooseveltovým mostem proti proudu Mže a buď hned u další lávky, nebo po naučné stezce Údolím Mže přes bývalý areál výstaviště se dostaneme na Lochotínskou ulici, podél níž vede až do Lochotínského parku štěrková cesta, takže není nutné jet po silnici.

V nově rekonstruovaném Lochotínském parku můžeme obdivovat Artušův stůl nebo altánek "Chotkovo sedátko". V sousedství se nachází zoologická a botanická zahrada, která zcela jistě stojí za navštívení. Ze zoo je nejvhodnější se vydat přímo naproti vstupu polní zpevněnou cestou a na první křižovatce se vydat doprava alejí Kilometrovkou ke Kalikovskému mlýnu. Odtud budeme jižním směrem mírně stoupat přes Husovo náměstí Korandovou ulicí až k 3D planetáriu a science centru Techmania.

Z Techmanie budeme pokračovat asi 300 m Borskou ulicí po cyklostezce, následně odbočíme doleva téměř nepoužívanou ulicí ke stavebnímu učilišti. Areál je neprůjezdný, ale dá se pohodlně objet zprava po pár metrech polní cesty. Poté se již dostáváme na panelový chodník a pokračujeme stále za nosem do Čermákovy ulice, až tam se vydáme doprava. V zatáčce u poslední garáže pak pěšinkou přímo k obchodnímu centru Area Bory do Sukovy ulice, která nás dovede po cyklostezce až na náměstí Míru. Udržíme směr a pokračujeme ulicí 17. listopadu až ke křižovatce s ulicí Edvarda Beneše, kde začíná za nemocnicí pěkný chodník . Tím sjedeme na Doudleveckou. Do centra je nejlepší jet podél Radbuzy. K té sjedeme Cukrovarskou ulicí. Z Presslovy je pak dostupné DEPO2015, kde se konají zajímavé výstavy a další kulturní akce. Po Kožíškově lávce (most Milénia) přejedeme na druhou stranu řeky, kde je lepší cyklostezka ke dvojlávce u Šafaříkových sadů. Tím se dostáváme zpět do historického centra města. Nejlépe Dřevěnou ulicí se vrátíme zpátky na náměstí Republiky, odkud jsme vyjížděli.

 

Mapa okruhu Po pámátkách Plzně i pro nejmenší

Text byl upraven podle cyklotrasy na http://kola-plzen.blogspot.cz/. Na blogu Pilsen bike najdete další tipy na cyklovýlety po Plzni a okolí pro sváteční i náročné cyklisty.

Tradiční akce města Plzně