Webkamery

Tipy na procházku

 

Z centra města  Mlýnskou strouhou kolem soutoku Mže a Radbuzy až do ZOO

  • Délka trasy: 4 - 5 km
  • Vhodná pro: pěší, cyklisty i výlet s kočárkem
  • Po cestě uvidíte:  Mlýnskou strouhu, fotbalový stadion FC Viktoria Plzeň, sokolovnu ve Štruncových sadech, soutok řeky Radbuzy a Mže, památnou alej Kilometrovka, Lochotínský park s altánkem Chotkovo sedátko, plzeňskou zoologickou a botanickou zahradu

Jezírko v Mlýnské strouze - obrázek se po kliknutí zvětšíV Mlýnské strouze si na své přijdou i děti - obrázek se po kliknutí zvětší.Z náměstí Republiky, které se nachází uprostřed historického centra města a dominuje mu katedrála sv. Bartoloměje, se vydáte Dřevěnou nebo Pražskou ulicí. Po několika stech metrech, těsně před hotelem u Zvonu, zahnete vlevo do  příjemného parku, kterému se říká Mlýnská strouha. Přestože se nachází nedaleko centra, je dostatečně daleko od ruchu velkoměsta a přímo vyzývá k odpočinku a relaxaci. Na místě bývalé Mlýnské strouhy se nyní nachází uměle vybudované jezírko, kde žijí okrasné ryby. V parku můžete příjemně posedět nebo si  v kavárně na břehu strouhy dát kávu. V Mlýnské strouze si přijdou na své i děti.  Soubor barevných soch, které slouží zároveň jako prolézačky nebo skluzavka, určitě neminete bez povšimnutí.

Z Mlýnské strouhy kolem fotbalového stadionu

Fotbalový stadion FC Viktoria Plzeň- - obrázek se po kliknutí zvětšíZ Mlýnské strouhy se vydáte průchodem, který vede do Štruncových sadů. Pro Plzeňany je to oblíbené místo, především vzhledem k tomu, že se zde nachází domácí stadion fotbalového klubu FC Viktoria Plzeň. Pokud si chcete procházku zkrátit, můžete se vydat vlevo podél rušné Tyršovy ulice. Po necelých 300 metrech dojdete až na spojovací lávku pro pěší přes řeku Mži, která se nachází mezi dvěma mosty s hustým dopravním provozem - Rooseveltovým a Generála Pattona.

Pokud nespěcháte, doporučujeme odbočit vpravo a vydat se příjemnou procházkou relax parkem Štruncovy sady kolem stadionu. Po 200 metrech Sokolovna ve Štruncových sadech- - obrázek se po kliknutí zvětšíprojdete kolem krásně zrekonstruované budovy sokolovny z roku 1896. Poté zabočte doleva a pokračujte po  asfaltové stezce, která je určená pro pěší, cyklisty i inline-bruslaře. Cestu lemuje fitstezka. V nejbližším okolí stadionu najdete také skatepark a horolezeckou stěnu.

 K soutoku Radbuzy a Mže

Nedaleko od místa, kde silnička zahýbá doleva, se můžete jít podívat k soutoku dvou ze čtyř plzeňských řek. Mže se zde vlévá do Radbuzy a vzniká tak Berounka. Na malém náměstíčku těsně před soutokem najdete venkovní galerii. Poté se již vydáte vlevo proti proudu řeky  až k již zmiňované lávce pro pěší, která vás převede na druhou stranu Mže.

Za lávkou vyrazíte doleva a půjdete podél řeky až k parku, který se nachází nedaleko obchodního centra Plaza. Venkovní galerie v relax centru Štruncovy sady -  obrázek se po kliknutí zvětšíJedná se o areál bývalého Výstaviště, kde návštěvníci mohou využít skatepark, minigolf i dětské hřiště. Pro společenské a kulturní akce, které se zde často konají, se dá využít také zrekonstruovaný amfiteátr. Pokud se zde zrovna nic neděje, můžeme pokračovat dále v naší cestě.

Kilometrovkou do zoo a Lochotínského parku

Když projdete parkem, vydáte se doleva po cestě, která vede zahrádkářskou kolonií. Po necelém kilometru narazíte na další ze zajímavých míst na trase – památnou alej Kilometrovka lemovanou nádherně vzrostlými stromy. Pokud si chcete cestu do zoo zkrátit, po necelém půl kilometru odbočíte vlevo na neznačenou polní cestu, která vás zavede přímo ke vstupní bráně.

Pokud se se do zoologické zahrady nechystáte, pokračujte rovně až do Lochotínského parku, kde objevíte další příjemné odpočinkové místo - altánek Chotkovo sedátko, pod kterým se nachází jeskyně, kde podle povětší bydlel kdysi poustevník – rytíř Lochota.

  • Chotkovo sedátko v Lochotínském parku- - obrázek se po kliknutí zvětšíJak se dostanete zpátky do centra?

    Ať už se chystáte na prohlídku zoo nebo se chcete rychle vrátit do města, pro zpáteční cestu je nejjednodušší využít služeb plzeňské MHD. Když se vydáte Lochotínským parkem vlevo, narazíte na tramvajovou a autobusovou zastávku s názvem Zoologická zahrada, odkud se snadno tramvají č. 4 nebo autobusem č. 41 dostane zpět do centra. Ze zastávky Sady Pětatřicátníků to máte zpátky na náměstí Republiky pár set metrů.

Tradiční akce města Plzně